Unity iki farklı script arasından veri çekmek

2
952

Bu makalede unity’de 2 tane birbirinden alakasız objeler arasında veri paylaşımı yapmayı göstereceğim. Ben boş bir proje oluşturup “Script1” ve “Script2” diye iki obje oluşturdum .Script 2 nin içine public bir integer değer oluşturalım .


Şimdi script1 den bu integer değeri çekmenin iki yolunu göstereceğim . Birinci yolu Script1 in içine public bir GameObject oluşturuyoruz . Hiyerarşi kısmında da Script2 yi bu public GameObjecte atıyoruz . Daha sonra start metodunda integer değeri çekeceğiz . Kod olarak gösterimi aşağıdaki resimdeki gibidir .

Oluşturduğumuz integer değeri Script2 GameObjectindeki componentlerden “Script2″ componentinin içincen ÇekilecekDegere eşitliyoruz ve daha sonra” Debug.log “ile yazdırıyoruz

İkinci yöntem ise Script1 den public olarak değer açmak yerine Script1 de oluşturduğumuz GameObjecti başka türlü eşleştiriceğiz . Bu işlem için öncelikle Script2 GameObjectine tag ekleyeceğiz .

Ve script1 den script2 objesine taglere bakarak eşleştireceğiz . Onunda kod hali aşağıdaki gibidir .

Buradaki kodda Script2 GameObjectini oluşturuyoruz ve GameObject.FindGaeObjectWithTag(“Aradigimiz Tag”); komutuyla script2 gameobjectine aradığımız tagdaki objeleri atıyoruz sonraki kodlar yine aynı şekilde işliyor zaten .

Eğer bir metod çağırmak istiyor isek de şu şekilde yapıyoruz . Öncelikle script2 ye bir public metod oluşturuyoruz .Bu methoduda script1den aşağıdaki gibi çağırıyoruz .

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz