Django 3 Uygulama Oluşturma

0
127
django3 uygulama olşturma
django3 uygulama olşturma

Django 3 projemizde her şeyin düzenli olması için app (uygulamalar) vardır. Örneğin bir blog için yeni bir uygulama(app) oluşturmamız gerek. Daha önceki yazımda django 3’ü kurup, çalıştırmıştık. Bu yazımızda ise django 3’de bir blog adında bir uygulama oluşturup sadece ekrana yazı yazdıracağız şimdilik.

Öncelikle manage.py ile aynı dizinde olduğumuzdan emin olalım ve sonra terminalimize şu kodları yazarak uygulamamızı oluşturalım.

python manage.py startapp blog

Burada blog adında bir uygulama oluşturduk. PyCharm’da sol kısımda blog adındaki dizini görmüş olmalısınız. Uygulamamızı oluşturduktan sonra django’ya bu uygulamamızı kullanması için tanıtmamız lazım. settings.py dosyasında INSTALLED_APPS kısmını bulup oraya ‘blog.apps.BlogConfig’ yazmamız lazım.

Şimdi ise deneme amaçlı sayfamıza bir yazı yazdıralım. Bunun için öncelikle oluşturduğumuz uygulamamızın içine urls.py adında python dosyası oluşturuyoruz. Bu oluşturduğumuz urls.py dosyamıza şu kodları ekliyoruz.

from django.urls import path
from . import views

urlpatterns = [
    path('', views.index, name='index'),
]

Bu kodlar blog uygulamamızı açılış sayfası yani siteyi açtığımızda karşımıza çıkacak olan sayfa olmasını sağlıyor. Şimdi uygulamamızın açılış sayfası olması için yönlendirmemizi yapmamız lazım. Yönlendirme yapmak için proje dosyamızdaki urls.py açıyoruz (sonradan oluşturduğumuz dosya değil!). Bu dosyayı açıp, urlpatterns içine şu kodları ekliyoruz;
   

path('', include('blog.urls')),

Bu kod siteyi açtığımızda blog adında oluşturduğumuz uygulamamızın içindeki urls.py dosyasına yönlendiriyor ve orası da yukarıda oluşturup, yazdığımız kodlar. Yine aynı urls.py dosyamızın içince include modülünü import etmemiz lazım;

from django.urls import path, include

import ettikten sonra sonra kaydedelim ve siteyi açtığımızda bizi karşılayacak olan ekrana yazı yazdıralım.

Oluşturduğumuz blog uygulamasındaki views.py dosyasını açıp şu kodları ekliyoruz.

from django.http import HttpResponse

def index(request):
return HttpResponse("Selam KernelBlog Takipçileri")

Kaydedip sunucumuzu başlattığımızda ise karşımıza “Selam KernelBlog Takipçileri” yazısı bizi karşılamış olacak.

Django’nun kendi dokümantasyonunu inceleyerek daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Django ile ilgili diğer yazılarımız:

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz