WordPress Eklentiler Nedir, Ne İşe Yarar?

0
55
wordpress eklentileri nedir, wordpress eklentileri ne işe yarar,

Merhaba WordPress araştırmacıları, geliştiricileri, meraklıları ve nice güzel insan… Daha önceki yazımıza göz attıysanız WordPress’in ne olduğunu, ne işe yaradığını ve neler yapılabildiğini keşfetmişsinizdir diye düşünüyoruz. Belki de çok daha öncesinden bir WordPress sitesine sahipsiniz. Her ne olursa olsun bilmeniz gereken çok kemik bir husus vardır; eklentiler.

Eklentiler Nedir?

Web sitenizin çalışma potansiyelini yükseltmek, verimini arttırmak ve daha birçok nitelik için gerekli olan yazılımlardır. Bir müşteriniz için muazzam bir WordPress web sitesi tasarladığınızı düşünün(Düşünün diyoruz ama eminiz ki aranızda zaten muazzam siteler geliştirenleriniz ve geliştirecek olanlarınız vardır 😊.). Sitenizi tamamladınız. Ve müşterinizin istekleri arasında, sitenin gerçek anlamda ‘hızlı çalışması’ var. Bunun için ne yapmalısınız? Cevap, eklentiler bu durumu sizin için halledecektir. Nasıl mı? Tek yapmanız gereken ilgili sorun ile alakalı çözüm sunacak eklentiler üzerinde araştırma yapmanız ve akabinde sitenize kurmak. İşte bu kadar basit.  

Söyleyeceğimiz şu ki, sadece tasarım ile web sitesi oluşturmanız pek bir anlam ifade etmeyecektir. Bir bina yapıyorsunuz; pencereleri, kapıları, asansörü, çatısı, bacası ve dairelerin odaları yok… Sizce bir anlam ifade eder mi bu bina? İşte durumu buna benzetebiliriz. Web sitenizin işlevsellik kazanması için eklentilere ihtiyacı vardır.

Benzer bir örneği de şu şekilde verebiliriz; bir arabanız var. Muazzam bir araba… En azından dışarıdan baktığınızda öyle görünüyor. Ancak kaputu kaldırdığınızda motor yok! Peki, bu arabayla maksimum ne yapılabilir ki? Belki instagram için birkaç güzel post ve story… Demek istediğimiz, sadece tasarım ile sonuca varılamıyor. En az tasarım kadar sitenizin işlevselliği ve performansı da önemlidir. Bundan dolayı bu konuya hassasiyet göstermenizi tavsiye ediyoruz.

 Özetleyecek olursak bu kod parçacıkları, web sitenizi A noktasından B noktasına taşır. Web siteniz için gerekli olan temel 8 eklentiyi inceleyebilirsiniz.

wordpress eklenti nedir,

Eklentiler Ne İşe Yarar?

Bu yazılımlar, sitenizin olmazsa olmazlarıdır. Neden mi? Çünkü sitenizin işlevsel bir yapıya sahip olması eklentilerin varlığından geçmektedir. Örneğin, sitenizin daha hızlı bir hal almasını istiyor olabilirsiniz ya da SEO ayarlamalarını manuel olarak yapmak istemiyor da olabilirsiniz, belki de sitenizi günlük olarak kaç kullanıcının ziyaret ettiğini raporlar halinde görmek istiyor olabilirisiniz. Peki, harika bir medya portföyü oluşturmaya ne dersiniz? Aynı zamanda web sitenizden doğrudan WhatsApp’a entegre edilen bir buton istiyorsunuzdur… Bu ve bunun gibi örnekleri liste ve maddeler şeklinde uzatabiliriz. Tüm bu işlemleri gerçekleştirmek için eklentilerin varlığına ihtiyacımız vardır.

Eklenti Seçimi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler.

Web sitenizi performans kriteri olarak uçurmak istiyor olabilirsiniz. Keza internet sitenizin çok fonksiyonlu olmasını da istiyor olabilirsiniz. Bunları istemek pek tabii sizin hakkınız. Ancak! Dikkat edilmesi gereken, hayat önem taşıyan bazı noktalar da mevcuttur. Evet. Hayati önem taşıyan diyoruz çünkü bazı hususlar vardır ki sizin ve kullanıcılarınızın verilerinizi, bilgilerinizi kaybetmeniz olası olabilmektedir. Hadi gelin bu kriterleri beraber inceleyelim.

Eklenti kurulumu yaparken güncel sürüm olmasına dikkat etmelisiniz.

Dijital için bir şeyler üretiyorsanız muhakkak ürettiğiniz şeyin güncel olmasına özen göstermelisiniz. Bunu gerçek hayattan bir örnek ile alıntılayacak olursak, 2010 yılında WordPress ile tanıştığınızı varsayalım. O günden öğrendiklerinizin üstüne de hiçbir şey katmadığınızı düşünelim. Bugün nasıl bir WordPress sitesi tasarlardınız?  Ben size cevabı söyleyeyim; sadece basit bir blog sitesi… O da yalnızca WordPress’in sunmuş olduğu standart blog temaları ile. Daha fazlası değil.

İnternet siteleri bu şekildedir. Güncellemeler yapılmadığı sürece pas tutar, işlevselliğini kaybeder ve dijital dünyanın içerisinde kaybolup gider. Bu gibi benzetmelerin yanı sıra eklentilere gelen her yeni güncelleme, eski sürümdeki güvenlik açıklarını kapatır, performansı iyileştirir ve yeni özellikler sunar. Bundan dolayı muhakkak eklentilerinizin güncel sürüm olmasına dikkat ediniz. Maksimum 3 aydan fazla güncelleme almamış eklentiler, sitenize faydadan çok zarar katabilir.

Eklentilerinizi seçerken “geliştirici” kısmına dikkat etmelisiniz.

Bir eklentinin farklı varyasyonları da vardır. Bir analiz eklentisi arıyorsanız ve bununla ilgili arama yaptığınızda onlarca, yüzlerce eklenti çeşiti ile karşılaşmanız olasıdır. Güvenilir geliştiricilerin sunduğu eklentileri kurmanız sizlerin lehine olacaktır. Bazı geliştiriciler(!) vardır ki, bir eklentinin aynısını veya çok benzerini yapıp, sizlere sunabilir. Sonuç ne mi olur? ‘Verilerinizin güvenliği tehlikede’ ibaresini görebilirsiniz. Bundan dolayı tercihlerinizi yaparken ilgili eklentinin geliştirici kısmına, puanına ve yorumlarına göz atmanızı tavsiye ederiz.

wordpress eklenti seçiminde nelere dikkat edilmeli,

Eklentilerinizi güncellemeyi unutmayın!

Dikkat edilmesi gerekenler hususunda ilk bahsettiğimiz kısmı birkaç paragraf yukarıda okudunuz. Eklentinin güncel olması, birincil kriterlerden olması ile birlikte halihazırda kurulu eklentilerinizi de sürekli olarak güncel tutmalısınız. Nasıl mı? Çok basit. Yüklü eklentiler sayfanıza eriştikten sonra güncelleme gelen, yeni sürümü olan eklentilerinizi keşfedebilirsiniz. Yapmanız gereken, yeni sürüme güncellemeniz. Böylece web sitenizi de güncel tutmuş olup, başarılı site hanenize bir artı daha eklemiş olursunuz.

Kullanmış olduğunuz WordPress sürümü ile uyumlu olmasına dikkat edin!

Kurulum ve tercih yapma aşamasında, ilgili eklentinin sağ alt köşesinde bir ibare görürsünüz. Bu ibare örnekleri şu şekilde olur;

“Sizin WordPress sürümünüz ile uyumlu”

“Sizin WordPress sürümünüz ile uyumlu değil”

“Sizin WordPress sürümünüz ile test edilmemiş”

Burada dikkat etmeniz gereken nokta, WordPress sürümünüz ile uyumlu olmasıdır. Uyumlu olmadığı takdirde güvenlik açıklarına yol açabilir ya da sitenizin tamamen bozulmasına sebep olabilirsiniz. Genellikle geliştiriciler de bu hususu dikkate alarak çalışmalarını gerçekleştirmektedir. WordPress sürümüne gelen her güncelleme sonrası genellikle eklentilere de güncelleme gelir. Ki yaşanacak aksiliklerin, sürüm uyuşmazlıklarının önüne geçilebilsin.

wordpress eklentileri ne işe yarar,

Bu satırlara kadar okumaya devam ettiyseniz, sizi can-ı gönülden tebrik ediyoruz. Artık WordPress eklentilerinin ne olduğunu, ne işe yaradığını ve nelere dikkat etmeniz gerektiğini biliyorsunuz.

Okuduğunuz bu içeriği Serpil KILIÇ ve Bilgi Teknolojileri Uzmanı Doğukan KARADAĞ hazırlamıştır. Umarız ki ilerlemek istediğiniz kariyer yolunda size katkı sağlayabilmişizdir.

Görüşlerinizi ve fikirlerinizi yorumlarda bekliyoruz 😊

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz