Toplama İnsan

0
1
Toplama İnsan - KERNELBLOG
Toplama İnsan - KERNELBLOG

Toplama insan da neyin nesi? Dediğinizi tahmin edebiliyorum, şöyle ki bu insan daha doğrusu beyin gördüklerini depolar ve kişilik olarak çok etkilendiysek o kişiye bürünürüz bunu daha detaylı anlatmaya çalışacağım.

İnsan yaşamı boyunca değişime uğrar bu değişim kan hücrelerimizin her dört ayda bir olarak la yenilemek, deri hücrelerimiz birkaç haftada bir yenilemek ile bitmiyor, bitmez de yenileme fikir ve düşüncelerimiz gibi karakterimiz yani fiziksel görünüm değişse bile sizi siz yapan şeyler de aslında değişir.

Değişim Nasıl Olur?

Değişim gördüklerimiz, duyduklarımız sayesinde olur. Tıpkı bir yeni gelişim çağındaki bir çocuk gibi beynimiz etraftaki gelişmeleri toplar ve kendine uygun bir düşünce yapısı çıkarır. Bu sırada karakterimiz değişir, düşüncelerimiz değişir. Yani sadece etkilenmemiz yeterlidir. Örnek verecek olursam televizyonda herhangi bir dizi düşünün bu diziden etkilenen insanlar, dizideki iyi veya kötü karakterlerden etkilenip bunu benimsiyorlar ve dışarıya vuruyorlar. Bu en basit örnekti bunun gibi birçok örnek verebiliriz.

Bizim anımız ya başkasının anısıysa?

Şöyle açıklayayım. Komşunuzun bir anısı olsun, bu anıyı size anlatıyor ama anlatırken fazla gerçekçi anlatıyor ki o sıra zihninizde olayı yaşıyorsunuz, aradan zaman geçtikten sonra siz bu olayı kendi anınız gibi anlatınca diyorsunuz ki orada bende vardım ya da bu benim başıma geldi. Yani örnekteki gibi başkasının anısı sizin anınız oldu. Bunun sebebi o anı/olay sizin dikkatinizi çekmesinden kaynaklanıyor aslında.

Dünyayı olduğumu gibi mi görüyoruz yoksa görmek istediğimiz gibi mi?

Bilişsel bilimci Donald Hoffman bizim için bu soruyu cevaplamış.

Sonuç

Gördüklerimiz, başkalarının anıları, dikkatimizi çeken diğer şeyler yani bizi biz yapan anılar bile başkasının yaşantısı olabilir. Beynimiz bizi çok rahat bir şekilde kandırıp, o yaşantıların bizim yaşantımız olduğuna inandırabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz