Kodlama Bilmeden Uygulama Geliştirmek

Android cihazlar için uygulama yapmak belki sandığınız kadar zor değildir. Çünkü sizlerin bilmediği veya gördüğünüz halde pek dikkat etmediğiniz bir uygulamadan bahsedeceğim.
Bu uygulama blockları kullanarak kodlama yapmanıza olanak sağlıyor. Arayüz tasarımına kadar hemen her şey blocklarla oluşturabilmek mümkün. Bu tarzından dolayı çok rahat bir şekilde aklınızdaki uygulamayı görsele döküp bloklarla bağlar iseniz işlevsellik kazanmış mükemmel işler yaratabilirsiniz. Bu blokları minecraft tarzı bir sisteme benzet meyiniz lütfen. Bloklar aslında önceden tanımlanmış bir dizi kod satırının küçük bir temsilcisi görevini üstlenmekte.
İsterseniz kısaca uygulamamızı tanıyalım.

Uygulama Adı “Sketchware”

Uygulama 3 kişilik bir ekip ile Güney Kore çıkışlı bir uygulamadır. Amaçları insanlara kodlamayı sevdirmek ve onların neler yapabileceğini göstermektir.
Nitekim bu yolda emin adımlarla ilerliyorlar. Düzenli olarak yeni özellikler eklemeyi de unutmuyorlar. Bu sayede insanlar yeni uygulama fikirleri üretip bu işten para kazanabilecek seviyeye gelebiliyor.

Uygulamanın özelliklerinden birkaçını hemen yazalım.

  • Admob ile uygulamanıza reklam desteği ekleyebilirsiniz.
  • Çok basit bir kullanımı olması ayrıca Tüm dilleri desteklemek adına kendi içinde çeviri dosyaları sunmaları.
  • Hazır olarak diğer kullanıcıların paylaşmış olduğu koleksiyonlar sunması. Bunlar bloklar, arayüz tasarımları ve diğer özel bloklar.
  • Google Firebase ve Stroage desteği ile online sunucu işlemleri yapmanızı sağlamakta. Bu sayede kullanıcı tabanlı online sohbet uygulamalarından tutun online servislere kadar istediğinizi tasarlayabilmenize yardımcı olmaktadır.
  • Mediaplayer ile kendi müzik playerınızı tasarlayabilir yada online bir siteden veri çekip oynatmayı sağlayabilirsiniz.

Bunun gibi pek çok özelliği bulunan Sketchware belkide başlamanız için bir temel olabilir.

Hazır Eklentilerden Birkaçı

Unutmadan uygulama içinde dillere göre eğitim videolarıda bulunmaktadır. Öğrenmeniz ve mantığını kavramanız için başlamadan bir kaç video izlemenizde fayda var. Çünkü uygulamanın asıl temel mantığını kavramış olursunuz.

Dersler ve Eğitici İçerik Kütüphanesi

Yazar: Onur Kara | İnstagram

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir