iOS Uygulama Geliştirme

0
138
ios

iOS (iPhone Operating System), iPhone başta olmak üzere Apple tarafından mobil cihazlar için geliştirilmiş işletim sistemidir. Bu işletim sistemine uygun native (tek platformda çalışan) uygulamalar geliştirmek için hangi IDE, eklentiler ve programlama dilleri kullanılabilir, uygulamayı yayınlarken hangi aşamalardan geçilir bahsedeceğim.

Hangi diller kullanılır?

iOS için programlamada Swift ve Objective-C en popüler dillerdir. Bu diller dışında C# (hybrid uygulama geliştirirken kullanılabilir), Python (kütüphane oluşturmak ve fonksiyonlar için), C++ (kütüphaneleri için), Objcetive-C++, C, AppleScript, Java, Ruby dilleri de kullanılır.

En çok kullanılan IDE ve editörlerden bahsetmeden önce IDE ve editör nedir, farkı nelerdir açıklayayım. IDE, bir kodu yazmamıza, derlememize, yürütmemize ve hata ayıklaması yapabilmemize yarayan yazılım geliştirme ortamıdır. Editörler ise kodu düzenlemeye yarar. Editörün yaptıklarını IDE yapabilir fakat tersi geçerli değildir. Bu durumda IDE = EDITOR + COMPILER + DEBUGGER diyebiliriz.

En çok kullanılan IDE’ler

1.Xcode

Apple tarafından geliştirilen, sadece macOS işletim sisteminde çalışan en çok kullanılan ücretsiz IDE’dir. macOS işletim sistemine sahip cihazınız yoksa mac kiralama, sanal macOS kurma ve hackintosh oluşturma ile Xcode’u kullanabilirsiniz (Hackintosh oluşturmadan önce performans için bilgisayarınızın yeterli donanımsal özelliklere sahip olduğundan emin olun). Swift ve Objective-C başta olmak üzere C, C++, Java, Python, Ruby gibi diğer dilleri de destekler.

2.AppCode

JetBrains tarafından geliştirilen ücretli IDE’dir (öğrenciler ücretsiz kullanabilir). AppCode, Xcode’un belgelerini kullandığı için bu iki ortamın da bilgisayarınızda yüklü olması gerekir. Bu durumda yine macOS yüklü bir cihaza ihtiyaç vardır. Uygulama geliştirirken sınıf oluşturma, kod bloğu testi, kod taşıma gibi yapılmak istenenler AppCode ile daha hızlı ve kolaydır.

Her editör aynı özellik için aynı seviyede esneklik ve kullanım kolaylığı sağlayamaz. Bu nedenle editör seçimi kişisel tercihlere göre karar verilmelidir. Aşağıda en çok tercih edilen editörleri sıraladım.

En çok kullanılan editörler

1.Visual Studio (VS) Code

Microsoft tarafından geliştirilen Mac, Linux ve Windows işletim sistemlerine yüklenebilen ücretsiz kod düzenleyicisidir. VSCode ile Swift dilinde uygulama geliştirecekseniz Xcode’un da bilgisayarınızda yüklü olması gerekir (Bu sebeple macOS yüklü bilgisayarınızın olması gerekir). VSCode’da gerekli ayarlamalar (iOS framework ekleme, SourceKit-LSP uzantısını oluşturma ve yapılandırma vs.) yapıldıktan sonra kullanmaya başlayabilirsiniz.

2.CodeRunner

MacOS cihazlar için programlama editörüdür. Çoklu dil özelliği bulunur, hızlıdır ve ücretlidir. 25 dil desteği vardır. Swift ve Objective-C dilleri için IDE seviyesi otomatik tamamlama özelliği sunar.

Uygulama App Store’da nasıl yayınlanır?

  1. App Store’da uygulama yayınlamak için Apple Developer Programı’na üye olmalısınız. Bireysel üyelik aylık 99$’dır (Üyelik oluşturmanız için Apple kimliğinizin olması gerekmektedir).
  2. Buradaki yönergelere uyduğunuzdan emin olun.
  3. App Store Connect > My Apps > “+” tıklayın. Boşlukları doldurun. Ardından uygulamanızın fiyatlandırmasını ayarlayın.
  4. Son olarak uygulamanızın ne zaman yayınlanması gerektiğini (onaylanınca otomatik, onaylanınca manual, belli bir tarihte) belirleyin. Uygulamanız ürün kalitesi ve doğrulama testlerinden başarıyla geçtiğinde uygulamanızı App Store’da görebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz