Android’in Yeni Göz Bebeği: OREO (8.0)

0
36

Bildiğimiz gibi Google firması,Kısa bir süre önce Android 8.0 (Oreo) sürümünü piyasaya çıkarttı.Her yeni sürümde hız ve pil performansı açısından Android işletim sisteminde bir çok değişikliğe giden Google, yeni çıkardığı Oreo sürümüyle oldukça iddialı. Sadece performans değil, görünüş olarak da beyaz tema ile bir değişiklikte bulunmuş yeni sürümde.Yeni sürümdeki değişiklikleri isterseniz bir inceleyelim.

-Arka plan Sınırlamaları

Arka plan sınırlandırmaları,hem arka plan uygulamalarını kısıtlayarak kaynak kullanımından tasarruf ediyor, hemde Konum, kablosuz vs. işlemleri kullanan uygulamaları kısıtlıyor böylece büyük miktarda bir pil performansı kazanılmış oluyor.

-aptX Bluetooth Desteği

aptX bluetooth desteği ile bluetooth kulaklık,bluetooth hoparlör vs. cihazlarda ses gecikmesini en aza iner ve ses kalitesi bir kaç tık artmış olur.Uyumlu bluetooth yongaları taşıyan cihazlar daha yüksek kalitelerde ses aktarımı yapıyor.

-Bildirim Gruplama

Belirli bir kategori yada uygulamadan gelen bildirimler küçük şekilde bildirim çubuğunda yer alıyor ve yandaki oka bastığınız zaman grup açılıyor ve tüm bildirimleri görebiliyorsunuz.Böylece bildirim çubuğunda yer israfı olmuyor.

-NAN WİFİ Desteği

NAN WİFİ özelliği, belirli bir ağa bağlı olmadan bir alan içerisinde bazı cihazlarla veri alışverişi sağlıyor.Hemde çok hızlı şekilde veri transferi yapabiliyor.Ama bunun için elinizde gerekli yongalara ait cihazlar bulunmalı.

 

-PIP Mod

Resim içinde resim özelliği diğer teknolojik cihazlardan bize hiç yabancılığı olmayan bir özellik.”PIP Modu nedir?” sorusuna bir örnekle cevap verecek olursak,Mesela Youtube’de bir video izliyosunuz.Ama Whatsapp’tan bir arkadaşınıza Chrome’da açtığınız bir sayfanın linkini vereceksiniz.Öncelikle atadığınız PIP tuşuna basıp küçük bir ekran olarak youtubedeki videoyu ekranın bir yerine yerleştirdikten sonra chrome açıp Nougat sürümünde gelen ekran bölme özelliği ile whatsapp’ı da açarak 3 işlemi aynı anda ön planda çalıştırabilirsiniz.

 

-Sevdiğiniz Müzikleri ZİL SESİ Yapın

Android Oreo ile gelen en güzel özelliklerden biri de ayarlarda zil sesi seçme menüsüne ”Zil sesi ekle” özelliği gelmiş olması. Böylece cihazınızdaki herhangi bir müziği cihazın zil sesleri arasına yerleştirip seçebilirsiniz.

-Harici Kaynaklardan Uygulama Yükleme Uyarıları

Bundan sonra indirdiğiniz uygulamaları yüklemeden önce,indirdiğiniz kaynağa izin vermelisiniz.Örneğin Chrome isimli tarayıcıdan bir ”.apk” uzantılı dosya indirdiniz.Ve cihazınıza kuracaksınız.Bunun için Chrome izin vermeniz gerekmekte.

-Beyazlar İçinde Saf Android

Android Oreo arayüzü,eski sürümlerde başta hızlı ayarlar paneli olmak üzere bir çok yerde kullanılan gri rengi bırakıp sistem arayüzünde beyaz rengi kullanıyor.Kullanıcılara çok hoş gelen bu renk Android Oreo arayüzünü görenlerin çoğunluğunu hoşnut ediyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz