Ne Kadar Güvendeyiz?

0
21

Kullandığımız uygulamalar ne kadar güvenli? Veri çalma nedir? FaceApp da neyin nesi? Bunlardan nasıl korunuruz? Gibi başlıkları hadi beraber inceleyelim.

Kullandığımız uygulamalar ne kadar güvenli?

Kullandığımız hiçbir uygulama güvenli değil. Şöyle ki indirdiğimiz uygulamalarda nelere izin verdiğimizi çoğumuz bakmıyor, aslında bakmamız gerek. Ses kayıt, kamera, GPS, depolama alanına erişim benzeri izinler isteniyor. Bu izinler ile çoğu özelinizi elde edebiliyorlar. Bu da demektir ki neredeyse hiçbir uygulama güvenli sayılmaz.

Veri çalma nedir?

Veri çalma, kısaca size ait verilerin yani bunlar doküman, fotoğraf, ses kayıt vs. vs. gibi verilerin sizden izinsiz bir şekilde çalma işlemine veri çalma denir.

FaceApp da neyin nesi?

FaceApp, fotoğraflarda yüzlerin son derece gerçekçi dönüşümlerini otomatik olarak üretmek için sinir ağı teknolojisini kullanan Rus firması Wireless Lab tarafından geliştirilen iOS ve Android için mobil bir uygulamadır.

Öncelikle FaceApp uygulamasını indirirken, kabul etmek zorunda olduğu ve kabul etmezse uygulamayı kullanamayacağı bir “Gizlilik Sözleşmesi” ve “Kullanım Şartları” bulunuyor.
Uygulamanın ara yüzünde bu sözleşme yok ama merak edenler: https://faceapp.com/privacy ve https://faceapp.com/terms adreslerinden bunları inceleyebilir. Biraz inceledikten sonra sizin de elbet gözünüze çarpacaktır işte birkaç tanesi:

 • Kullanıcı, FaceApp aracılığıyla gönderdiği hiçbir içeriğin mülkiyetini talep edemez. Servislerimizle FaceApp kullanıcı içeriğini kullanma izni verirsiniz. (Yani gönderilen her fotoğraf artık onların olmuş oluyor.)
 • Kullanıcı içeriği yayınladığında veya başka şekilde paylaştığında, içeriği ve ilgili tüm bilgilerin (kullanıcı adı, konum veya profil fotoğrafı gibi) herkese görünür olacağını kabul eder. (Tüm özel bilgilerinde gizliliği söz konusu değil.)
 • Servisimizi kullanarak FaceApp kalıcı, geri alınamaz, telif hakkı olmayan, dünya çapında, devredilemez bir lisans vermektesiniz. (Fotoğrafınız sizden habersiz kullanıldığında hak talebinde bulunamayacaksınız.)
 • FaceApp kullanarak, içeriğinizin ticari amaçlarla (reklam, promosyon…) kullanılabileceğini kabul edersiniz. Bu tür reklam ve promosyonların şekli ve kapsamı size özel bildirimde bulunmaksızın değişebilir. (Yüzünüz reklamlarda sizden izin almaksızın kullanılabilecektir.)
 • Tarama, düzenleme veya izleme zorunluluğumuz olmasa da kullanıcı içeriğini istediğimiz zaman ve herhangi bir nedenle silebilir veya kaldırabiliriz.
 • Hizmetlerden kaldırılan kullanıcı içeriği, FaceApp tarafından depolanmaya devam edebilir. Kullanıcı, hizmetlerin herhangi bir şekilde değiştirilmesi, askıya alınması, durdurulması veya içeriğinin kaybedilmesinden bizi sorumlu tutamaz. (Siz uygulamayı veya hesabınızı silseniz dahi verileriniz şirket tarafından depolanabilir ve herhangi bir kullanıcı dışı veri kaldırılmasında şirketi suçlayamazsınız. )

Benim yüzümü saklasa ne olur ki?

Şunu hatırlatmak gerek: Yakın geleceğimizin parolası yüzümüz olacak. Hatta günümüzde de akıllı telefonların ekran kilidini açmaktan tutun internet bankacılığı uygulamalarına kadar yüz tanıma oldukça yaygınlaşmış durumda. Bu yüzden bir uygulamada karşılaşılabilecek bir açık, birden fazla uygulamayı etkileyip, güvenliğinizi tehdit edebilir.

Bundan sonrasında sözü FaceApp’e bırakalım ve kullanıcıların hangi verilerini aldığını özetleyelim:

 • Hizmet aracılığıyla gönderdiğiniz kullanıcı içeriği (örneğin, fotoğraflar),FaceApp ile aranızdaki iletişim (e-posta) gibi bize doğrudan verdiğiniz bilgileri topluyoruz.
 • Trafik ve kullanım eğilimlerini ölçmemize yardımcı olmak için üçüncü taraf analitik araçlarını kullanıyoruz. Bu araçlar, ziyaret ettiğiniz web sayfaları, eklentiler ve hizmeti geliştirmemize yardımcı olan diğer bilgiler dahil olmak üzere cihazınız veya hizmetimiz tarafından gönderilen bilgileri toplar.
 • Bu bilgileri, diğer kullanıcılardan gelen analitik bilgilerle toplar ve kullanırız.
 • Hizmetimizi kullandığınızda, sunucularımız IP adresinizi, tarayıcı türünüzü, yönlendiren/çıkan sayfaları ve URL’leri, tıklama sayısı bilgilerini otomatik olarak kaydeder.
 • Servisimize erişmek için tablet veya telefon gibi bir mobil cihaz kullandığınızda, cihazınıza erişebilir ve donanımıyla bağlantılı olarak depolanan veriler, cihazın işletim sistemi veya başka bir yazılımla bağlantılı olarak depolanan verileri toplayabiliriz.

Bunlardan nasıl korunuruz?

Korunmanın en iyi yolu dikkattir.

 • Öncelikle cihazınıza uygulama yüklerken o kullanıcı sözleşmesini okumanızı tavsiye ederiz.
 • Mümkün olduğunca depolama alanı, ses kayıt, kamera gibi erişim izni isteyen uygulamaları yükleyip, izinleri vermemeye çalışın.
 • Devamı için diğer yazımıza bakabilirsiniz.

BİR ŞEY ÜCRETSİZSE, ÜRÜN SİZSİNİZ.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz