Siber Güvenlik Hakkında Bilmemiz Gerekenler

0
39
Siber Güvenlik Hakkında Bilmemiz Gerekenler
Siber Güvenlik Hakkında Bilmemiz Gerekenler

Merhabalar, bu yazımda siber güvenlik hakkında bilmemiz gerekenleri anlatacagım, uzatmadan yazıma başlayayım.

Siber Güvenlik Hakkında Bilmemiz Gerekenler 1

Farkında Olun

Unutmayın ki size zarar vermek isteyen kişi veya kişiler sizi takip edecektir bu reel veya sanal ortamda olabilir. Sosyal medya’da bir fotoğraflar paylaştınız bu fotoğraflar sayesinde size zarar vermek isteyen kişi/kişiler evinizi, okulunuzu, yaşadığınız yeri, sık gittiğiniz yeri öğrenmiş olacaktır bu yüzden sosyal medya’da neler paylaştığınızın farkında olun.

Nelere İzin Verdiniz Bilin

Mobil cihazımıza bir uygulama indirdiniz diyelim mesela klavye uygulaması kurmadan önce nelere izin verdik bakmalıyız. Klavye uygulamasında kamera izni var ise bu uygulamayı yüklemeyelim mesela, kamera ile klavye’nin alakası ne? Bu yüzden nelere izin verdiniz bilin. Farklı bir örnek ile daha anlatayım yine uygulama üzerinden gidelim sözlük indirdik kuracağız, kurarken cihazımıza izinleri gösteriyor tabi biz okumuyoruz ama okuyun sözlük uygulamasında rehber, kamera, galeri gibi izinler isterse yani alakası olmayan izinler o uygulamayı yüklemekten kaçının.

Etiket Riski

Ne gibi riski olabilir ki dayımı, kuzenimi, akrabalarımı sosyal medyalarda etiketlemenin demeyin. Örneğin dayınız/teyzeniz ile fotoğraf çekindiniz ve bunu sosyal medya’ya attınız, dayınızı/teyzenizi de etiketlediniz, ne mi açıklayayım e hani bankaları aradığımızda bize bir soru sorarlar neyi o soru hatırlatayım annenizin kızlık soyadı. Demem şu ki sizin sosyal medya’da paylaştığınız ve etiketlediğiniz masum bir fotoğraf, sizin paracıklarınıza elveda demenize neden olabilir.

Ücretsiz WİFİ’lar

O ne güzel ücretsiz WİFİ az sömüreyim şunu diye düşünürseniz siz sömürülürsünüz. Ücretsiz olmasının sebebi olabilir yani siz o WİFİ ağına bağlandığınızda WİFİ sahibi sizin cihazınızdaki tüm bilgileri ele geçirebilir bunlar sosyal medya şifreleriniz, banka hesaplarınız, özel bilgileriniz neredeyse hepsini izleyebilir, kaydedebilir hatta kullanabilirler.

Bağlantılar

Bir mail ya da Facebook, Twitter vb. sosyal medyalardan mesaj aldınız, bir örnek ile devam edeyim.
şöyle bir mesaj “Merhabalar, sizi seçtik çünkü bizim için değerlisiniz, vatan bilgisayar olarak iphone 7 dağıtıyoruz ve çekilişte siz kazandınız lütfen bu maile cevap veriniz. Adınızı, soyadınızı, TC kimlik numaranızı ve cep telefon numaranızı bu mail’i cevaplayarak göndermeniz veya aşağıdaki linke tıklayarak bize ulaşın. Sahtebirlink.com/iphone7-hediye ” diye bir mail yada mesaj aldınız, dönmek istemez misiniz.
Evet dönmek ister bir çoğunuz yani mail’i yanıtlarsınız veya daha kolay geleceğinden yada üşengeçlikten bağlantıya tıklarsınız ve bir anda kendinizi sosyal mühendisliğin içinde bulursunuz.

Genel

Aslında şöyle üzücü bir gerçek var. Biz ne kadar gizliliğimizi korumaya da çalışsak da bazı şirketlerin önüne geçmek zor oluyor. Örnek ile açıklayayım yine herkesin cep telefonu var bu telefonlarda gapps paketi var ne bu gapps paketi, google ürünleri chrome, play store vs. bunlar güya bizleri düşünerek kişisel verileri alıyor ve cevapları ise size daha iyi hizmet sunmak.

Umarım keyifle okumuşsunuzdur, unutmayın ki sizin umursamadığınız etiket bile zararla size geri döner bundan sonra daha dikkatli olun.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz