MuzoPod ChatBot Projesi

0
19

Merhabalar, MuzoPod ChatBot projem aynı bir siri gibi çalışan bir mantığa sahip. Python ile yazdığım bu ChatBot projesini 3 aydır geliştirmekteyim ve hâlâ da geliştirmeye devam ediyorum. Projenin amacı, aslında amacı biraz serbest hem ben kendimi geliştirmek için yazıyorum hem de bir Türk Siri oluşturmak için başladım ama şimdi ki amaçlarım daha güzel ve daha farklı.

Projenin nasıl çalıştığını anlatmak gerekirse

  • ilk başta ismimizi soruyor isminizi sormasının nedeni ise bazı sorulara isminiz ile yanıt veriyor.
  • Eğer tüm kütüphaneler sağlam bir şekilde yüklenmiş ise “Bir şeyler söyle” diye bir yazı çıkması gerekmektedir. Bu yazı çıktıktan sonra konuşabilirsiniz. Örnek: ‘Merhaba’ diyebilirsiniz.
  • Konuştuktan sonra eğer sorunuz bizim soru kütüphanemizde varsa sorunuza cevap verecektir.

Çalışma Şekli;

Başta ismin nedir diye sorar;
 İsmi girdikten sonra MuzoPod çalışmaya başlar.

 Sorunuzu analiz eder ve cevabı ekrana yazdırıp size sesli olarak dönüş yapar.

İleride projeye Getireceğim Yenilikler;

  • Bilgisayarımızda olan bir uygulamayı söyleyince programa o programı açması.
  • Bir arayüz tasarlayıp, o arayüze göre çalışması.
  • Kütüphaneleri kendimiz yüklemek yerine otomatik yüklenmesi.
  • MuzoPod’un mobil halini çıkartmak.

MuzoPod’un Eksileri;

  • Gerekli olan kütüphaneleri kendimiz yüklüyoruz.
  • Bazı sorular kütüphanemizde bulunmadığından cevap veremiyor.
  • Bir arayüz bulunmuyor.

 

MuzoPod’u İndirmeden Önce İndirmeniz Gereken Bir Kaç Tane Kütüphane Bulunmaktadır:

MuzoPod’u İndirmek İsterseniz;

MuzoPod ChatBot Projesi

Ben Kimim:

” Ben Osmaniye de bulunan Saimbey ortaokulunda okumaktayım. Teknolojiye, robotlara, bilgisayar programlarına karşı büyük bir ilgim var. Bir gün sosyal medya kanallarında dolaşırken Buğra Ayan’ın “Eşit- İmkanlar projesine katılmak ister misiniz?” diye bir yazısına denk geldim, yazıya tıkladım içeriği biraz inceledikten sonra proje çok hoşuma gitti. O anda hızlıca başvuru formunu doldurup katıldım. Bir süre sonra bana dönüş yapıldı. “Projeye Katılımınız onaylandı” diye bir mail geldi ve bu habere gercekten çok sevinmiştim. Ardından bu haberi herkesle paylaştım. Çünkü başka kişilere yardım etmeyi çok istiyordum. Bu sayede gönüllü olarak bir çok akranıma yardım etme fırsatım olmuştu. Birlikte bir çok şey üretmiştik. Katıldığım bu proje sayesinde 11 yaşında bilgisayarımda scratch programı sayesinde ilk oyunumu yapmıştım. İşte o zaman nasıl sevinmiştim anlatamam. Daha sonraları okuldaki bilişim hocam benim bu işlere ilgili olduğumu öğrenince bana destek oldu. Bir çok bilgiyi bilişim hocamdan öğrendim. Sonra okulumuzda robotik ve kodlama kursu açıldı, ben de kayıt oldum ve başvurum kabul edildi. Ardından 2 yıl boyunca Arduino ve kodlama eğitimleri aldım ve bu eğitimler ile kendimi geliştirdim. 1.5 yıldır Python ve Java kodlama dilleri ile ilgileniyorum. Bu kodlama dilleri aracılığıyla bir çok uygulama geliştirdim ve hala geliştirmeye devam ediyorum. Şuan geliştirmeye çalıştığım 2 tane proje var. İlki Geleceğimizi Şekillendiren Su diğeri ise bir Chatbot uygulamsıydı. Bu 2 proje içinde elimden geleni yapıyorum. Eşit-İm’e katıldıktan 1 hafta sonra Esra Abla ile tanıştık, ona projelerimi anlattığımda çok beğenmişti ve bana destek olacağını söyledi. Beni bir çok kişiyle tanıştırdı ve destek oldu. Çok Teşekkürler Esra Abla. Ama tüm bunlara başlamamı sağlayan Saimbey Ortaokulu Robotik Kulübü sayesinde olmuştu. Çok teşekkürler Saimbey Ortaokulu Robotik Kulübü. Artık kendi hayallerimi gerçekleştirme fırsatı bulduğum için ve de bir çok kişiye yardım edebildiğim için çok mutluydum. Hayallerinizin peşinden koştuğunuz zaman yalnız olmadığınızı hissedeceksiniz.” (Osmaniye, Türkiye)

Ayrıca Teşekkür Etmek İstediğim Kişi İse Esra Karaduman yani Esra Ablam;

“Esra Karaduman Kimdir” sorusunu MuzoPod’a yazarsanız zaten cevap alacaksınız.

esra

Esra Karaduman Kimdir;

“İlkokul öğrenimime imkanları olmayan kırsal kesimdeki bir İlköğretim Okulu’nda başladım. Öğretmenim mutsuz olduğumu ve daha iyi yerlerde olabileceğimi düşünerek aileme daha iyi bir okul önerdi. Ailem özveri ile imkânı daha iyi olan Gazi Mustafa Kemal İlkokulu’na gönderdi. İmkanlarım iyi oldukça kendimi daha net ifade etmeye başlamıştım. Bazı şeyleri başaracağıma inandım, kendime güvendim. Hayatım o günden sonra değişmeye başladı. Öğretmenimin hayatıma dokunması ve beni yönlendirmesi ile pek çok iyi şeyler oldu. İşte o gün karar vermiştim öğretmen olacaktım ve çocuklar yararına vakıf kurup imkanlarını iyileştirecektim.Lisans öğrenimi sırasında çocukluk hayali için ışık bekleyen bir öğrenci vardı. TDP (Toplumsal Duyarlık Projesi) ile karşılaşana kadar. Bu proje kapsamında 70 öğrenci arasında kura çekilecek ve bu kuralara göre toplum yararına çalışmalar yapacaktık. Kura da TEGV çıkınca hemen incelemeye başladım, hayalim için aradığım ışık buradaydı. Şehrin bir ucundan bir ucuna her gün üşenmeden otobüsle gidiyordum. Çünkü çocukların hayatına dokunmak benim için büyük şanstı.Lisans hayatım boyunca gönüllü öğretmen olarak çocuklar yararına çalıştım. Evet belki kendi vakfımı kuramamıştım ancak vakıflarda çalışarak birçok çocuk ile etkileşim kurdum.7 yıl gibi bir süre vakıflarda gönüllü öğretmen olarak görev yaptım.Şimdi öğretmen oldum hem de Fen Bilimleri Öğretmeni 🙂 Bu hayallerle 2017 yılında “Senin ile Ben Eşitim Aslında” sloganıyla yola çıkıp 3000’den fazla gönüllü ile 3000’den fazla çocuğun hayaline dokundum. Şimdiyse Türkiye’de, uluslararası alanda faaliyet göstermeyi hedefliyorum. Güçlü Gelecek Eşit İmkanlar İle Gelecek.” (Gaziantep, Türkiye)

Bana İnstagram’dan Ulaşmak İsterseniz:

Esra Karaduman’a İnstagram’dan Ulaşmak İsterseniz:

Eşit İmkanlar Projesini İncelemek İsterseniz:

 

“Esra Karaduman Kimdir” sorusunu MuzoPod’a sorarsanız alacağınız cevap şudur;

‘Eşit-İm’in kurucusu, Türkiye’nin en iyi, en güzel, en sempatik Fen Bilimleri Öğretmeni, Muzaffer Yağız Yasak(MuzoPod Coder’ı)’ın öz ablası gibi.”

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz