Mail Order Nedir ? Nasıl Yapılır? Güvenli Midir?

0
253
Mail Order Nedir ? Nasıl Yapılır? Güvenli Midir?

Merhaba sevgili Kernelblog takipçileri. Bu yazımda sizlere mail order yönteminden bahsedeceğim.

Gelişen günümüz teknolojisine yetişmek elbette ki mümkün ancak teknolojiye hakim olmak için farklı alanlara da hakim olmak gereklidir. Örneğin ticaret işlemleri her geçen gün gelişmektedir. Eskiden tahsilat işlemleri kağıt kalem ile yapılırken günümüzde bu yöntemin yanından bile geçmemektedir.

Bir malın veya bir hizmetin karşılığında değeri kadar ödeme yapmanız gerekir. Ödemeyi yapmak için seçebileceğiniz birçok ödeme yöntemi mevcuttur. Örneğin nakit, kredi kartı, banka kartı gibi..  Peki siz ödemelerinizi nasıl yapıyorsunuz?  

“Tabiki kredi kartıyla yapıyorum .” , “Nakit devri mi kaldı.” Söylemlerinizi duyar gibiyim. Evet haklısınız birçok kişi artık kredi kartı kullanmakta. Peki fiziken ödeme yapmadan da kredi kartı ile ödeme yapabileceğinizi biliyor musunuz? Sanırım aranızda ilk defa duyanlar var.

Nasıl mı tabiki Mail Order yöntemiyle,

Mail order yöntemi; ödeme yapacağınız kartın fiziken pos cihazının yanında olmadan ödeme yapmanızı sağlayan bir işlemdir. Peki nasıl mı oluyor! Kart numaranız, kartınızın son kullanma tarihi ve CVV (kartınızın arkasında bulunan 3 haneli rakam) kodu’nun pos cihazı üzerine tuşlanması yoluyla yapılır. Bu veriler poz cihazına tuşlandıktan sonra normal satış işlemi aynen gerçekleşmiş olur.

Akıllarda peki bu yöntem ne kadar güvenli sorularını duyar gibiyim. Kısaca açıklamak gerekirse bilgilerinizi pos cihazına girdikten sonra kart sahibinin doğrulanmış telefon numarasına bankanız tarafından ödeme detaylarını içeren bir mesaj, referans kodu ile birlikte 6 haneden oluşan bir şifre iletilir. Ödemenin tamamlanabilmesi için bu şifrenin ödeme alıcısına söyleyerek ödeme işlemini tamamlayabilirsiniz.

Bu sayede doğrulanmış telefon numaranıza gelen şifre ile yaptığınız ödeme bilginiz dahilinde olacağından güvenli bir ödeme yöntemidir denebilir :).

Bir sonraki yazımda görüşmek dileğiyle. Keyifli Okumalar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz