kali-undercover Modu Nedir? Ve Türkçe Fix

4
296
kali-undercover

Selamlar dostlar hepiniz hoşgeldiniz. Bu yazımda Kali Linux 2019.4 ile gelen kali-undercover modundan ve Türkçe dil için yazdığım fix paketinden bahsedeceğim.

Offensive Security ekibinin son çıkarttığı Kali Linux sürümünde açıkçası benim çok beğendiğim bir mod eklendi. kali-undercover modu. Bu modun amacı “undercover” adından da anlayabileceğimiz gibi gizlilik. Diyelim ki dışardasınız ve bilgisayarınızda çalışıyorsunuz. Ancak malum Kali Linux ekranı baya ilgi çekici yani diğer insanların bu değişik görünüm ilgisini çekiyor. İşte bu modda bunun için var. Bu mod Kali Linux ekranını görünüm olarak Windows görünümüne çeviriyor. Bu sayede dışardan bakan birisi sizin ekranınıza baktığında Windows görünümünü görüyor. Kullanımı gayet basit bir terminal açıyoruz ve ardından terminale “kali-undercover” yazıyoruz ve görünüm birden değişiyor. Aynı komutu tekrar yazdığınızda görünümü eski haline döndürüyor. Gelin biraz görsellerini inceleyelim.

Bu Kali Linux 2019.4 versiyonunun kendi görünümü. Yüklediğiniz zaman bu şekilde görünüyor şimdi gelin bir de “kali-undercover” modu aktifken nasıl görünüyor ona bakalım.

kali-undercover” modu açıkken ise böyle gözüküyor. Bu mod tamamen görünümü değiştirme bazlı çalışan bir mod. Yazının başında da belirttiğim gibi gayet güzel olmuş bence. Gerçekten işe yarar mı işte o konuda pek bir şey diyemeyeceğim.

Türkçe Dil Problemi

Şimdi gelelim diğer bir konuya. Mod gayet güzel ancak Türkçe dilde bir problem var. Yani kurulumu Tükçe yaptığınız zaman bu mod düzgün çalışmıyor ve görünümü alt üst ediyor diyebilirim. Biraz uğraştım ve hatayı düzelttim. Şimdi o fix paketinden bahsedeyim. Kullanımı gayet kolay.

git clone https://github.com/kernelblog/kali-undercover-tr-fix.git --depth=1

cd kali-undercover-tr-fix

sh undercover-fix.sh

Sırasıyla bu komutları Kali Linux Terminali üzerinde çalıştırdığınızda artık herhangi bir hata kalmayacaktır. İsterseniz de Fix’e https://github.com/kernelblog/kali-undercover-tr-fix adresinden ulaşabilirsiniz. Hatanın kaynaklanmasının sebebi Türkçe karakter sorunu. Üst panelde bulunan başlatıcıların açıklamalarında Türkçe karakter bulunduğundan dolayı mod hata veriyor ancak bu düzeltmeyi uygulayarak sorunu ortadan kaldırabilirsiniz.

Herkese İyi Çalışmalar…

4 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz