Nasıl Sinyal Dinleriz ? Sdrsharp kullanımı ? Sdrsharp nedir ?

0
115

Nasıl Sinyal Dinleriz ? SdrSharp Nedir ? Bu iki konu başlığını ele alacağız.

Radyo sinyallerini dinlemek deyince aslında herkesin aklına gelen FM radyolarda dinlenen canlı yayın gelir doğru bir terimdir ama mhz artınca bazı şeyler garip gitmeye başlar. NooElec R820T SDR & DVB-T ile bilgisayardan radyo dinlemek mümkündür. SDRSHARP ile bilgisayardan hangi mhz sinyal gelip gelmediğini kontrol edebiliriz.


SDRSHARP Nedir?

Bilgisayardan hangi mhz sinyal gelip gelmediğini kontrol edebildiğimiz bir programdır. Bu program airspy sitesinden ulaşabilirsiniz.

UHF (Ultra Yüksek Frekans)

Airspy yapmış olduğu SDRSharp programı ile Ultra Yüksek Frekansları dinleme imkanı sunuyor .

Peki Nedir Bu UHF (Ultra Yüksek Frekans)?

UHF bandı, uydu iletişimi ve yayıncılık, cep telefonu ve çağrı sistemleri ve üçüncü nesil (3G) kablosuz hizmetler için yaygın olarak kullanılmaktadır. Frekans yüksek ve bant geniş olduğu için (düşük uçtan üst uca 2,7 kHz aralığında) geniş band modülasyonu ve yayılma spektrumu modları pratiktir. Günümüzde hemen hemen her sektör için kullanım alanları mevcuttur. UHF RFID özellikte etiketler ile kütüphane koleksiyonundan araç takibine, hasta takibinden gıda takibine kadar çoğu süreçler güvenilir bir şekilde yürütülmektedir.

Google amcamızı kullanarak yapacağımız ufak bir araştırmayla gsm hatlarının 850 – 900 – 1800 – 1900 mhz arası iletişim kurduğunu veya 1.090 MHz de uçakların radarlarına kadar en ufak sinyal veren her cihazları dinlemeye yarayan bir program. Uçak radar sinyallerini görmek için airspy sitesinden adsbsharp bakabilirsiniz, gui olmak üzere size proje amaçlı bir uçak radarı yapmanızda yardımcı olur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz