Adli Bilişim Mühendisliği Nedir ?

1
47

Bu yazımda aklınızdaki şu soruları cevaplayacağım;

1. Adli Bilişim Mühendisliği Nedir?
2. Adli Bilişim Mühendisliği Hangi Üniversitelerde Bulunmaktadır?
3. Adli Bilişim Mühendisi Nerelerde Çalışabilir?
4. Adli Bilişim Mühendisliğinin Geleceği Nasıldır?
5. Neden Adli Bilişim Mühendisliği seçmeliyim?

Adli Bilişim Mühendisliği
Öncelikle Adli Bilişim Mühendisliği nedir sorusuyla başlayalım. Adli Bilişim Mühendisliği (Digital Forensics Engineering) disiplini bilişim hukuku, bilgi güvenliği, siber güvenlik ve bilişim suçu ile ilgili delil toplama süreçlerinin adli takibi, analizi ve siber suçlarla mücadele edilmesi amacıyla kurulmuştur.
Bölümümüz şu an sadece Fırat Üniversitesinde bulunmaktadır. Bunun da sebebi diğer üniversitelerin henüz bu bölüm için yeterli maddi kaynağa ve gerekli bilgiye sahip hocalara sahip olmamasından kaynaklanmaktadır. Aslında bakarsanız bu durumu bölümümüzde okuyacak öğrenciler için çok büyük bir avantaj sayabiliriz. Ne avantajı diyeceksiniz tabi ki hemen anlatayım. Diğer üniversiteler de bu bölümü açmak istemektedir fakat biraz önce bahsettiğim gibi yeterli bilgiye sahip hocalara ve dokümanlara sahip olmamasından kaynaklanmaktadır bu demek oluyor ki bu bölümden mezun olduktan sonra çok rahat bir şekilde diğer üniversitelerde bu bölümün hocası olarak akademisyenliğe başlayabilirsiniz.
Bir Adli Bilişim Mühendisi unvanına sahip kişi için iş olanağı gerçekten çok fazladır çünkü bulunduğumuz teknoloji devrinde en ufak bir kol saatinde bile veri bulunmaktadır ve verinin bulunduğu her yerde bu verinin koruması yapılmak zorundadır ve bu işi biz yapacağız. Ama yinede örnek isterseniz hemen sayayım devletin siber güvenlikle ilgili kollarında, mahkemelerde bilirkişi unvanıyla birlikte adli bilişim uzmanı olarak, bu bölümün yaptığı işi özel olarak yapan şirketler bulunmakta bu özel şirketlerde bulunabilirsiniz. Aklıma gelen bir diğer örnek de aynı zamanda siber güvenlik eğitimi alacağınız için siber güvenlik uzmanı olarak vb. siber güvenlik şirketlerinde de çok rahatlıkla iş bulma imkanınız vardır.
Adli Bilişim Mühendisliğinin geleceğine gelirsek her geçen gün üretilen bilgi artmaktadır ve bu bilgiler dijital ortama aktarıldıkça bunların güvenliğini sağlayacak eleman ihtiyacı artacaktır yani anlayacağınız sonu gelmeyecek bir bölümdür diyebiliriz çünkü asla tam güvenliğe sahip olamayız.
Son olarak da bu bölümü siber güvenlik işini seviyorsanız veya bilginiz olmasa da merakınız varsa eğer seçmenizi kesinlikle öneririm ama bunun dışında önü bitmeyecek meslek veya iş bulma imkanım ve parası güzel falan diye seçmeyi düşünüyorsanız kesinlikle önermem çünkü bu mesleğe aşık ve çok meraklı insanlar bulundukça iş bulma imkanınız azalır ve düşük maaşa çalışmak zorunda kalırsınız veya hiç iş bile bulamayabilirsiniz bunun sebebi de güvenlik sektörü her geçen gün değişmekte her gün farklı ve yeni açık veya hacking yöntemi geliştirilmektedir.
Not olarak da eklemek istedim bunları çok duydum çünkü Elazığ diye olumsuz bakmanızı kesinlikle önermem kendim İzmir’den Elazığ’a geldim ve hiç pişman değilim iyi ki de gelmişim başta bende düşünmüştüm na yaparım doğu orası falan diye ama hiç alakası yok gayet çok güzel bir şehrimiz var tabi ki bir İzmir olamaz ama pişman veya üzgün ayrılmanıza neden olacak hiç bir şey bulamazsınız ve eminim isteyerek gelenler benim gibi iyi ki gelmişim diyecektir.

1 Yorum

  1. Kesinlikle sana katılıyorum. Bende Adli Bilişim Mühendisliğinde okuyorum. 1.sınıf öğrencisiyim. Bölümümü çok seviyorum. Elazığ çok güzel bi memleket, sade, sakin, Fırat Üniversitesi, alt yapısı, hocaları, maddi imkanları vs çok gelişmiş bir üniversite. Adli bilişimde kullanmak üzere onlarca program satın alınmış, teki sadece 1000 dolardan başlıyor

    Geleceği olan bir bölüm, tercih etmelisiniz

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz