Ülkelerin ortalama internet hızları

0
10

Hepimiz zaman zaman merak edip Speedtest üzerinden internet hızımızı ölçmüşüzdür. Speedtest’in yapımcısı Ookla, bu verileri anonim olarak işliyor ve ülke bazında ortalama internet hızı çıkarıyor. Şirket, belirli bir ay için bu verileri yayınladı.

Fiber internet altyapısını bir türlü yaygınlaştıramıyoruz. Bu ülke olarak sorunumuz. 82. sırada olmamızın başlıca sebebi bu. Şehir merkezlerinde dahi sorunsuz fiber internet sunamayan pek çok servis sağlayıcıya sahip ülkemizin indirme hızı ortalaması 14.96 Mbps, yükleme hızı ise 4.32 Mbps. Testi kullananların genelde rahat kotaya sahip ve yüksek hız kullanıcıları olduğunu düşünürsek bu tablo iyimser bile kalır! Dünyanın en hızlı internetini kullanan Singapur’un ortalaması 154, ikinci sıradaki Güney Kore’nin ortalaması 126 Mbps.

internet

Mobil Ortalaması Daha Yüksek

Tüm bunlar bir kenara, mobil internet hızımız hiç fena değil. Hatta öyle ki, sabit internet hızımızdan bile yüksek! Bu başarının altında LTE teknolojisine olgunlaştıktan sonra geçmemiz ve hızlı şekilde yaygınlaştırmamız yatıyor. Teste göre ortalama hız 29.30 Mbps. 28. sırada olan ülkemiz sabit internet üçüncüsü Hong Kong’un bir sırada altında ve Almanya, İtalya, Japonya, İspanya, Fransa, İngiltere ve ABD gibi pek çok ülkeyi geride bırakmış durumda. Birinci olan Norveç, 52 Mbps’lik ortalama hıza sahip.

Yazar: NAlovetoyou

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz