IP Nedir ?

0
27
IP

IP Adresi Nedir?
Internet’te her bilgisayarın bir IP (Internet Protokol) adresi vardır. Bir IP adresi, noktalarla ayrılan dört sayıdan oluşur; örneğin sizin ip adresiniz, ‘78.170.224.82’ şeklindedir. Bir bilgisayarın IP adresi varsa, Internet üzerindeki tüm bilgisayarlar bu adresi kolayca bulur. Yani bir sitenin IP adresini biliyorsanız, Web tarayıcınıza bu adresi yazarak da bağlanabilirsiniz. Ancak bu rakamları akılda tutmak zor olduğundan her bir IP adresine karşılık gelen alan adları verilmiştir. Çoğu Internet Servis Sağlayıcısında bulunan özel sunucu bilgisayarlardan (Alan Adı Sunucuları – Domain Name Server- DNS) oluşan bir ağ, hangi alan adının hangi IP adresine karşılık geldiği bilgisini tutar ve kullanıcıları doğru adreslere yönlendirir. Internet’te trafiğin işlemesi bu IP adreslerine bağlıdır. Böylece hiçbir karışıklık olmaz.

Siz de Internet’e bağlandığınızda bilgisayarınıza bir IP adresi atanıyor. Ancak çoğu kullanıcının IP adresi dinamiktir, yani servis sağlayıcınızda o an boş bulunan bir IP adresi atanır. Bu yüzden her bağlantıda IP adresinizin son numarası değişir.

Bazı IP adresleri sabittir (static ip), yani IP adresleri hiç değişmez. İnternet Servis Sağlayıcıları yakın bir geçimişte isteyen ADSL kullanıcılarına sabit ip adresi hizmeti vermeye başlamıştır.

IPv4’teki ipler yakında tükenicektir. Bunun nedeni çoğu ip’yi sağlayıcıların almasıdır.

Ipler aslında makina dilinden çevrilmiş adreslerdir. Bu adreslerin bir üstü domaindir (alan adı).

Yazar; NAlovetoyou

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz