Uzaktan Linux Terminale Bağlanma

0
294
ssh-baglantı

Putty Nedir ?

Putty ağ üzerindeki Linux işletim sistemli sunucunuza/makinanıza terminal üzerinden bağlantı sağlayan boyut olarak oldukça küçük ama güçlü ücretsiz ve açık kaynak kodlu bir yazılımdır. Putty ile bağlantı yaptığınız sunucunuzu terminal üzerinden çeşitli komutlar ile yönetebilirsiniz. Daha çok gelişmiş linux kullanıcılarına hitap eder zira kullanıcı arayüzü yoktur tüm işlemleri komutlar ile yapmanız gerekir.

İndirme adresi 

SSH Nedir ?

Güvenli Kabuk (SSH), ağ hizmetlerinin güvenli olmayan bir ağ üzerinde güvenli şekilde çalıştırılması için kullanılan bir kriptografik ağ protokolüdür. En iyi bilinen örnek uygulaması bilgisayar sistemlerine uzaktan oturum açmak için olandır.

Şimdi başlayalım ilk SSH indirelim,

 sudo apt-get install openssh-server

şimdi SSH başlatalım,

 service ssh start

İP adresimizi öğrenelim,

ifconfig

İP adresimizi putty’e (Hos Name kısımna) yazalım örnekteki gibi ve open diyelim

Karşımıza linux terminal ekranı çıkıyor oraya linux’da kullandığımız kullanıcı adını ve şifremizi giriyoruz ve işlem bu kadar.

İstersek mobilden bağlanmak için Mobile SSH uygulamamızı indirelim, SSH settings açalım ve Host Name kısmına IP adersimizi yazalım ve ok diyelim sonra da bağlanalım, aynı şekil kullanıcı ve şifremizi de girelim ve bağlandık.

ssh-baglanti

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz