Kriptografi

0
38

Kriptografi, gizlilik, kimlik denetimi, bütünlük gibi bilgi güvenliği kavramlarını sağlamak için çalışan matematiksel yöntemler bütünüdür. Bu yöntemler, bir bilginin iletimi esnasında karşılaşılabilecek aktif ya da pasif ataklardan bilgiyi -dolayısıyla bilgi ile beraber bilginin göndericisi ve alıcısını da- koruma amacı güderler.

Bir başka deyişle kriptografi, okunabilir durumdaki bir bilginin istenmeyen taraflarca okunamayacak bir hale dönüştürülmesinde kullanılan tekniklerin tümü olarak da gösterilir.

Parola ve Şifre Arasındaki Fark

Şifre ; okunabilir metinlerin rc5, des, idea, rsa vs. gibi algoritmalar ile geri dönüştürülebilir ya da md5, md4, ripemd-128, sha-1 vs. gibi algoritmalar ile geri dönüştürülemez hallerine denir.. aksi gerekmediği sürece binary olurlar.

Parola ; herhangi bir okunabilir, seçilmiş ve gizli tutulması gereken kelimedir (elma^, -armut-, _emre28, p027akal, m32ha8a gibi).. parola, bakıldığında çoğunluka anlam ifade ederken şifre sağlıklı insanlara bir anlam ifade etmez. ayrıca “parola” olduğu gibi kullanılıp bir yerlere yazılırken, “şifre” olduğu gibi kullanılıp bir yerlere yazılmaz.

Temel Terimler

Plain-Text

Plaintext, içerisinde yalnızca yalın metinleri içeren metin dosyası veya dokümanlardır.
örnek vericek olursak “emre” kelimesi plain-text’tir çünkü şifrelenmeye tabi tutulmamıştır.

Cipher-Text

Cipher-text, plain-text’in herhangi bir algoritma ile şifrelenmiş haline verilen isimdir.

Hash

Hash aslında cipher-text ile aynı diyebiliriz. Bir plain-text’in şifrenelmiş halidir.

Encryption

Encryption, bir plain-text’i cipher-text’e dönüştürme aşamasına denir.

Decryption

Decryption, encryption’ın tam tersi “şifre çözme anlamına” gelir.

Key

Key (anahtar), bazı şifreleme algoritmalarında plain-text’i şifreleyip sonra tekrardan cypher-text’i çözmemiz için lazım olan anahtar kelimeye verilen isimdir.

 

Yazının devamı gelecektir (Kriptografi – Algroritma Türleri).

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz