Bilgi Güvenliği Neden Önemli ?

2
10

Bilgi Güvenliği Nedir ?

Bilgi güvenliği, bilgilerin izinsiz kullanımından, izinsiz ifşa edilmesinden, izinsiz yok edilmesinden, izinsiz değiştirilmesinden, bilgilere hasar verilmesinden koruma, veya bilgilere yapılacak olan izinsiz erişimleri engelleme işlemi.

Son Zamanların Tehlikesi GetContact

GetContact uygulamasının asıl amacı, numaraları engellemek için filtre koymak. Ancak madalyonun tehlikeli bir yüzü de var. “Beni nasıl rehbere kaydetmişler” sorusunu merak edenlerin uygulamadan ekran görüntüsü alarak sosyal medya hesaplarında paylaştığı GetContact, aslında kullanıcıların kişisel bilgilerini tehlikeye atıyor. Çünkü uygulamaya giriş yaptığınız anda tüm rehberinizdeki bilgileri GetContact ile paylaşıyorsunuz. Başka bir deyişle tüm rehber bilgileriniz GetContact’ın havuzuna dahil oluyor. Siz uygulamaya kayıt olmasanız bile rehberinde yer aldığınız bir yakınınız sizin bilgilerinizi paylaşmış oluyor. Bu havuzda yer alan tüm kullanıcıların bilgilerine GetContact ile ulaşılabiliyor.

Aslında Olan Tehlike

Telefon numaramızı, e-mail adresimizi, fotoğraflarımızı. Şimdi diyeceksiniz bunlar zaten bilindik şeyler ama daha detaya girince profil oluştururken nelerden hoşlandıklarınızı, siyasi görüşünüzü, neler ile ilgilendiğinizi öğreniyor, eee ne olmuş ki demeyin bu bilgiler reklam şirketlerine satıldığını düşünün. Örneğin google’ye girdiğinizde sizin sevdiğiniz şeyler veya facebook’da aradıklarınızdan faydalanılarak hoşunuza gidebilecek reklamlar çıkabilir kısacası takip ediliyorsunuz aslında.
Facebook’da asıl tehlike ise akraba etiketlemeleri şöyle ki sizin numaranız zaten facebook’da var eğer bunu gizlemediyseniz ve dayınızı veya kuzenizi etiketlediğiniz de annenizin kızlık soy adını öğrenebilirler bu durum da bankalarda sorulan ilk sorulardan birini bilmelerine neden olur bu yüzden paralarınızdan da olabilirsiniz. Bunlar basit örnekler ama ciddi.

Yapmamız Gerekenler

Bilgi güvenliği benim için önemli ne yapmam gerek diyorsanız işe telefonunuzdan başlayın ille facebook silmek ile çözülmüyor.

-Telefonunuzda ki gapps paketini silin (google ürünleri).
-Tüm sosyal medya hesaplarınızı kapatın, uygulamalarını silin.
-Telefonunuzda sadece arama, sms gibi özellikler kalsın.

yapamazsınız dimi çünkü teknolojiye bağlandık, hazıra alıştık maalesef bunları yapamıyoruz en azından bilgilerinizi kimseyle paylaşmayın bu kişi akrabanız da olsa.

-Kimse sizi yada siz birilerini etiketlemeyin
-Konum bildirmeyin
-Özel bilgilerinizin bulunduğu resimler paylaşmayın.
-Numaranızı satış gruplarından (sahibinden vs.) olabildiğince uzak tutun.
-Cihazınıza uygulama, oyun indirirken nelere izin istiyor bakın.

bunlarla kim uğraşır derseniz Nokia 3310 kullanın 🙂

 

Bilgi güvenliği bunlardan dolayı önemli.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz