Deepin Linux Nedir

0
68
Deepin
Deepin

Deepin Linux Çin kökenli debian tabanlı bir distrodur(dağıtımdır). Amacı standart kullanım olan bu distronun görsellik bakımından diğer distrolara fark attığı aynı zamanda da seri olduğu söylenebilir. Ve Debian tabanlı olması da stabillik özelliğine katkı sağlamış. Ancak bu görsellik ve seri çalışmanın haliyle harcadığı ram miktarı da fazla oluyor. Boşta 890 MB ram yiyen bu distro için önerilen ram miktarı minimum 2 GB. O konuda sistemin ağır olduğunu söyleyebilirim ancak eminim siz de benim düşündüğüm gibi harcadığı ram miktarının hakkını verdiğini düşüneceksiniz.

Özelikleri

Gelelim özelliklerine, öncelikle dediğim gibi göze hitap eden bu distro aynı zamanda 2 adet mağazaya sahip. Birincisi DeepinStore ve ikincisi ise CrossOver. DeepinStore ağırlıklı linux üstünde çalışan uygulamalı barındırıyor. CrossOver ise windows üzerinde çalışan uygulamaların bir kısmını barındırıyor. Yani PlayOnLinux ile aynı işlevi görmekte isterseniz DeepinStore üzerinden PlayOnLinux’u da yükleyebilirsiniz. Açıkçası benim ilgimi çeken özelliklerinden biri de kendine özgü yazılımları barındırması. Bu yazılımlara DeepinMusic, DeepinMovie ve Deepin Terminali örnek verebilirim.

Deepin

Bu kendine özgü yazılımların içinden de Deepin Terminal en çok ilgimi çekti. Açıkcası bir linux kullanıcısı olarak GnomeTerminal’ e alışkınım ancak Deepin Terminalin daha çok göze hitap ettiğini söyleyebilirim. Ben illa ki GnomeTerminal kullanacağım diyen arkadaşlar için de DeepinStore üzerine GnomeTerminal konulması da hoş olmuş.

Deepin

Bir güzel özelliği de Spotify ve Skype uygulamalarının gömülü olarak gelmesi. Yalnız sürümleri biraz eski olduğundan dolayı Deepin Linux’u kurduktan sonra güncelleme yapmanızı öneririm.

Distroyu bu kadar övdükten sonra birkaç hatasını da yazmam gerektiğini düşünüyorum.
Öncelikle recovery bölümünün buga sahip olduğunu söyleyebilirim. Ayrıca X-Server başlatmak için kullanılan “startx” komutunun kullanımında sistemin alt üst olduğunu gözlemledim bizzat.
Bunlar dışında herhangi bir kötü yanının olmadığını söyleyebilirim. Standart kullanım için çok kullanışlı bir sistem olduğu ortada. Aynı zamanda Türkiye’de de bir kolu olması da avantajlardan biri. Geliştirilmeye devam edilen bu dağıtımın en son sürümü ise 15.4.1 ve sürekli güvenlik +
sistem güncellemeleri geliyor yani desteklenen bir sistem.

İyi çalışmalar.

DeepinLinux Site Adresi: https://www.deepin.org/tr/

DeepinTürkiye Telegram Adresi: https://t.me/deepintr

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz