Siber Güvenlikte Farkındalık

0
29

Siber Güvenlik

Siber güvenlik, çağımızın en hit konularından birisidir. Hızla her şeyin teknolojiye büründüğü çağımızda sanal suç oranları da aynı hızla yükselmekte. Ne kadar önüne geçilmeye çalşılsa da bu zaafiyet devresinde ki insan elementi zayıf kalıyor. Bilinçsizlik oranının yüksek olması bu duruma yeterince açıklık getiriyor. Farkındalık kazanmadan herhangi bir sistemi korumanın sadece boş bir çabadan ibaret olduğunu görebiliyoruz. Özellikle büyük şirketlerin son zamanlardaki bilinçlendirme çabaları dikkat çekiyor. Peki şirketler kendi çalışanlarına bilinçlendirme hizmetini sağlıyor ancak bireysel olarak bizim ne yapmamız gerek.

Phishing Atakları

Son zamanlarda phishing atakları gittikçe yükseliyor ve ağırlıklı olarak e-mail üzerinden yapılan bu phishing atakları sadece bireysel kişilere değil büyük şirketlere de ciddi derecede hasar vermeye devam ediyor. E-mail veya Sms spoofing yoluyla yapılan phishing ataklarında can alıcı noktalardan birisi adreslerdir. Örnek olarak, gelen mail içeriği sizin etkileşimde olduğunuz şirketin kullandığı mail düzeniyle aynı diyelim. Bu mailin sahte olduğunu anlamak için az önce can alıcı nokta diye nitelendirdiğimiz gönderenin e-mail adresini kontrol etmemiz gerekiyor.

Siber Güvenlik

Yukarıda sahte mail adresi ile yapılmış bir phishing saldırısını görüyorsunuz. Gönderilen mail, gerçek mail içeriğiyle aynı ancak adres farklı biz buradan bu mailin phishing amaçlı olduğunu anlayabiliyoruz.

Siber Güvenlik

Phishing ile ilgili istatistikleri yukarıda görebiliyorsunuz.

Topluma Açık Wifiler

Phishing ataklarının yanı sıra topluma açık wifiler de bizim için büyük tehlike arz ediyor. Kafelerde vb. mekanlarda topluma açık wifiler üzerinden yapılan ağ dinlemeleri ile bir çok bilginiz ağı dinleyen kişinin eline geçmiş oluyor. Mümkün olduğunca az kullanılması gereken topluma açık wifilerde kullanım sırasında şifre gerektirecek herhangi bir işlem yapmamak güvenliği sağlamamıza yardımcı olacaktır.

Şifre Güvenliği “BruteForce”

Son zamanlarda bir çok şirketin şifre oluştururken, şifre yapısındaki politikasını katılaştırdığının hepimiz farkındayız. Şifrelerinizin mümkün olduğunca büyük harf, küçük harf, sayı ve izin verilen özel karakter bulundurması önemli etmenlerden birisi. Peki neden? Çünkü farklı bir saldırı türü olan “BruteForce” yani kaba kuvvet saldırısıda oldukça yaygın bir kullanıma sahip. Kaba kuvvet saldırılarıyla basit yapılı şifreler kolayca kırılıyor ve bu sayede bir çok bilginiz saldırgan tarafından ele geçiriliyor.

Pop-up Reklamlar

Birçok websitesinin kullandığı pop-up reklamlarda karşımıza çıkan phishing saldırıların da farkındayız. Karşımıza bir pop-up reklam çıktığında yapmamız gereken tek şey reklamı kapatmaktır. Kullandığınız tarayıcıya eklentiler bölümünden pop-up engelliyici yüklemek de güvenliği arttıracaktır.

Güvenlik Farkındalıkla Başlar…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz