JavaFX Sanal Klavye

Bu yazımızda JavaFX üzerinde sanal klavye açmak için gerekli ayarları ele alacağız. Hadi başlayalım 🙂

                JavaFX ile geliştirdiğimiz uygulamalarımızı her zaman bir masaüstü bilgisayar da kullanacak değiliz. Yerine göre bu uygulamayı android taşınabilir cihazlar veya iot bir cihazlar üzerinde çalıştırmak isteyebiliriz. Bu durumda bize sanal klavye ihtiyacı ortaya çıkıyor. Bazı geliştiriciler bu durumda bizim sunacağımız basit kon figüre işlemleri ile çözmek yerine özel olarak klavye geliştirebiliyor. Ancak biz bu yazımızda Eclipse ve İntellij IDEA üzerinde JavaFX uygulamalarımızın üzerinde çalıştığı işletim sisteminde mevcut olan sanal klavyeyi kullanması için gerekli ayarları ele alacağız.

Sanal klavyemizi aktif etmemiz için 3 adet konfigüre ayarımız mevcut. Bunlar

  • -Dcom.sun.javafx.isEmbedded=true
  • -Dcom.sun.javafx.touch=true
  • -Dcom.sun.javafx.virtualKeyboard=javafx

Şeklindedir.

Eclipse ide üzerinde bulunan proje konfigürasyon(Edit Configuration Ekranı) ayarları penceresinde bulunan VM Arguments kısmına yukarıda yazdığımız ayarları eklememiz yeterli olacaktır.

Benzer bir şekilde Intellij IDEA üzerinde bulunan proje konfigürasyon(Edit Configuration Ekranı) ayarları penceresindeki sekmelerden Configuration sekmesi içerisinde bulunan VM options kısmında yukarıda yazdığımız ayarları eklememiz yeterli olacaktır.

Bu şekilde gerekli sanal klavye ayarlarımızı tamamlamış oluyoruz. Uygulamamızı run ettiğimizde her hangi bir input alanı focus’landığı zaman otomatik olarak işletim sistemi üzerinde bulunan sanal klavye app temasına uygun bir şekilde aktif olacaktır.

Diğer yazılarımızda görüşmek üzere iyi geliştirmeler dilerim 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir