Java Arayüz Kütüphaneleri

Java ile görsel bir arayüz geliştirmek için kullanılan Swing, JavaFX, AWT kütüphaneleri nedir?

Swing

Swing kütüphanesi java ile görsel arayüz oluşturmak için kullanılan, içerisinde çeşitli bileşen ve sınıfların bulunduğu bir arayüz paketidir. Bu sınıflar javax.swing paketi içerisinde yer alır.

Swing kütüphanesinin çıkış nedeni AWT kütüphanesinin Java’nın WORA olarak adlandırdığı bir defa yaz her yerde çalıştır mantığına uygun olmayışıdır. AWT kütüphanesinde yer alan bileşenlerin işletim sistemine göre farlılık göstermesi Swing Look And Feel özelliği ile ortadan kaldırılmıştır. Swing içerikleri üzerinde gerçekleşen olayları işlemek için AWT paketinde yer alan sınıflar kullanılır.

Swing için detaylı bilgi için bu linki kullanabilirsiniz.

AWT

AWT (Abstract Window Toolkit) java ile görsel arayüz oluşturmak için kullanılan bir pakettir. Sınıflar java.awt paketi içerisinde yer alır. AWT bileşenler üzerinde gerçekleşen tıklama ve yazma gibi olayları işlemek için event paketi içerir. Bu olayları yönetmek için çeşitli yöntemler vardır. AWT arayüzleri platform işletim sistemine bağımlıdır.

JavaFX

JavaFX Swing ve AWT gibi görsel arayüz oluşturmak için kullanılan içerisinde birçok bileşenin, özelliğin ve efektlerin bulunduğu bir pakettir. AWT ve Swing yapısından farklı olarak bileşenler XML biçiminde oluşturmak için FXML ve görsel biçimlendirme için CSS özelliğini destekler. Java 8 ile dahil edilen JavaFX Java 11 ile platformdan çıkartılmıştır. JavaFx ile video, ses, grafik ve animasyonlar kullanılabilir ve yönetilebilir. JavaFx için Scene Builder(Sahne İnşa Aracı) ile sürükle bırak olarak arayüz tasarımı yapabilmekteyiz.

JavaFX hakkında detaylı bilgi için bu linki kullanabilirsiniz.

 1. Scene Builder Özellikleri
  1. Sürükle bırak arayüz
  1. Dinamik ve detaylı nesne yönetimi
  1. Farklı id atama desteği
  1. İçerisinde hazır fonksiyon paketleri bulunur
  1. FXML e otomatik ve anında dönüştürme

Scene Builder hakkında detaylı bilgi için bu linki kullanabilirsiniz.

Diğer yazılarımda görüşmek üzere iyi geliştirmeler dilerim 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir